
Aanleiding
ROC Leiden zat een paar jaar geleden in zeer zwaar weer. Door huisvestingsperikelen was het ROC bijna failliet en uit onderzoek van de inspectie bleek dat de kwaliteit van het onderwijs bij zeven opleidingen onvoldoende was. De nadruk lag te lang op de bedrijfsvoerende kant van het onderwijs, er was te weinig aandacht voor de ontwikkeling van onderwijs.
Aanpak
Onder leiding van een nieuwe voorzitter van het CvB is in het licht van een breed herstelprogramma een tweeledige aanpak gekozen. Allereerst is door middel van audits met externe voorzitters (vanuit MBO15) scherp de stand van zaken per team opgemaakt. De resultaten waren ongezouten en gaven een goed startpunt voor verdere analyse en actie. Daarna hebben alle 27 teams onder begeleiding van UPD met behulp van MBObeter het diplomarendement, de jaarresultaten, het verzuim en het vroegtijdig schoolverlaten geanalyseerd en verbeteracties opgesteld. Die fase gaf veel inzicht in het onderwijs en in de zienswijzen binnen het team.
Maar teams kwamen niet altijd vanzelf tot uitvoering van de verbeterplannen. Het CvB heeft daarop besloten de voortgang van de teams elke drie weken te monitoren om hen waar nodig kortcyclisch te kunnen ondersteunen. UPD ondersteunde de teams op maat. Geen one size fits all, maar verschillende aanpakken. Teams gingen aan de slag met verbeterborden en andere tools om beter te focussen, te prioriteren en te plannen. In bijeenkomsten werden kleine acties geformuleerd, die ook direct werden uitgevoerd. Na drie weken werd resultaat behaald. Met deze methode zijn heel veel acties uitgevoerd. Mensen zijn getraind als regisseur, zodat zij volgend jaar zelf hun teams kunnen begeleiden. De jaarplannen zijn d.m.v. PDCA-cycli goed uit te voeren en te volgen.
Resultaten
Teams en docenten willen het onderwijs continu verbeteren. Ze beseffen dat zij de belangrijkste factor zijn in het leven van de student. Ze zijn enthousiast, luisteren naar elkaar en voeren het professionele gesprek. Teams hebben geleerd om met elkaar op een hele gestructureerde manier te analyseren, kleine acties te formuleren en uit te voeren. Iedereen ziet het resultaat en voelt de succesbeleving. De medewerkerstevredenheid is sterk gestegen.
De verbeteringen zijn geborgd in jaarplannen en afgesproken werkwijzen. Door continu verbeteren zullen de resultaten per jaar beter worden. Twee jaar na het inspectierapport is de studenttevredenheid sterk gegroeid en het aantal zwakke opleidingen is met de helft afgenomen.
Interviews
In acht interviews vertellen medewerkers vanuit verschillende posities en perspectieven over hun eigen ervaringen met MBObeter.
- Voorzitter CvB Ricardo Winter vertelt over de strategie om de grote omslag naar continu verbeteren te realiseren.
- Claudia Chi (voorheen manager Onderwijs en Kwaliteit en nu directeur Techniek) en Renee Mossink (manager Onderwijs & Kwaliteit) geven inzicht in hoe een centrale afdeling de verbeteringen van de teams kunnen ondersteunen
- Patricia Danckaarts (manager Handel en Secretariële en Financiële beroepen) laat de verschillen zien tussen de drie teams waar zij leiding aan geeft en doet verslag van een succesverhaal.
- Stef Smits zoomt in op de stappen en acties die hij en zijn team hebben ondernomen om van zwak naar voldoende te komen.
- Maha Znagui is docent Handel en opgeleid tot regisseur van het verbeterbord.
- Henk Kok (BPV begeleider bouwkunde en bouwtechniek) en Bas van der Berg (docent economie en rekenen bij afdeling toerisme en recreatie) vertellen hoe zij als docent betrokken en enthousiast werden van continu verbeteren.